inwestycje

Stare monety jako hobby

Zacznijmy od tego po co nam hobby? Odpowiedź jest prosta. Dzięki temu, że posiadasz hobby, posiadasz również wiedzę na jakiś ciekawy temat, dzięki temu możesz z łatwością porozmawiać z drugą osobą o czymś interesującym. Sprawia to że jesteś ciekawą osobą. Pomaga nam także w poznawaniu ludzi o podobnych zainteresowaniach. Aby nasz mózg pozostawał aktywny musi uczyć się nowych rzeczy, posiadając hobby cały czas poznajemy ciekawostki na dany temat co pozwala rozwijać nasz umysł.

Jak znaleźć hobby dla siebie ? Musisz zastanowić się nad tym co Cię naprawdę interesuje, o czym marzysz, środki finansowe nie będą ograniczeniem. Może chciałbyś coś zbierać? Na przykład znaczki, monety, opakowania po czekoladach. W takim przypadku musisz zastanowić się nie tylko skąd będziesz zdobywać interesujące Cię rzeczy, ale także gdzie będziesz je przechowywać. Możesz także odwiedzić muzeum lub galerie sztuki, może akurat malowanie Cię zafascynuję.

Posiadanie pasji zapewnia ciekawsze i zdrowsze życie, pełne miłych wrażeń, kontaktów z innymi ludźmi chociażby w sieci, aczkolwiek nie tylko. Jednym z hobby rozwijającym się w zaskakującym tempie jest numizmatyka. Każdy pieniądz, który nie jest w obiegu staje się monetą. Ludzi których interesuje historia monet nazywamy numizmatykami.

przykladowa-kolekcja-monet

Kolekcjonowanie monet zdobywa z każdym rokiem wielu zwolenników. “Kolekcje” to jeden z działów na allegro, gdzie numizmatyka zajmuje swoje miejsce obok innych. Można tam kupić monety i sprzedać nadwyżki z kolekcji. Kolekcjonerzy śledzą te i inne aukcje, gdzie można nabyć ciekawe egzemplarze numizmatyczne. Nie trzeba szukać na allegro, można też sprawdzić lokalny skup monet np. w Bydgoszczy. Często w takich miejscach możemy znaleźć bardzo ciekawe okazy.

Dla jednych osób sędziwe monety są godne uwagi i budzą ich ciekawość. Lecz sama ciekawość nie wystarczy potrzebna jest wiedza. Przed rozpoczęciem przygody z numizmatami warto przejść edukację, chociażby na zasadzie samouctwa. W przypadku braku wiedzy można narazić się na dużą stratę, gdy nabędziemy monetę jako oryginał, a okaże się ona kopią, lub repliką. Obydwie nazwy dla laika mogą oznaczać to samo, choć nie są tym samym tylko podobnym. Gdyż kopia, to dokładne odtworzenie oryginału, a replika jest wiernym odzwierciedleniem kopii.

Jeszcze inna grupa osób, jako centrum swojego zainteresowania numizmatycznego wybiera monety PRL, czyli pieniądze będące w obiegu w latach powojennych – do 1990 roku. W tym przypadku również potrzebna jest wiedza. Dział PRL nie jest tak trudnym okresem jak np. lata międzywojenne, które charakteryzowały się licznymi zawirowaniami w numizmatyce, lecz czas PRL też wymaga zaangażowanie edukacyjnego przy tworzeniu kolekcji.

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z monetami zupełnie przypadkowo, gdy np. w ręce wpadnie im ciekawa moneta. Bywa też, że osoba styka się w pierwszej kolejności z handlem monetami. A ponieważ numizmatyka jest wciągającą dziedziną dlatego osoba handlująca zazwyczaj pozostawia sobie niektóre egzemplarze monet, co z czasem przeradza się w hobby. I staje się pasją do końca życia.