kontuzje

Dlaczego pod żadnym pozorem nie wolno ignorować urazów ortopedycznych?

W polskim społeczeństwie bardzo często można zetknąć się z sytuacją, w której ludzie z różnymi dolegliwościami, kompletnie bagatelizują symptomy, a nawet zaistniałe urazy. Wynika to z przekonań wyniesionych z domu, środowiska, otoczenia. Jeśli ktoś od małego słyszy, że nie ma po co chodzić do lekarzy, bo oni tylko wynajdują choroby, takie nastawienie zostaje z nami potem przez resztę życia. No chyba, ze ktoś w wyniku różnych problemów zdrowotnych, musi się pożegnać z tym przekonaniem i rzeczywiście zaufać pomocy lekarzy.

 

Urazy ortopedyczne – jedne z najczęstszych problemów

 

ortopeda kraków - sport-med

Ortopedia to dziedzina, która zajmuje się profesjonalną diagnostyką, leczeniem oraz rehabilitowaniem urazów dotyczących naszych narządów ruchu. W kręgu „zainteresowań” ortopedii mamy urazy kończyn, z naciskiem na stawy, kości oraz mięśnie. No właśnie. To obszary, które są praktycznie codziennie narażone na urazy. U najmłodszych, ze względu na bardzo duża aktywność, ryzyko przewrócenia się, wystąpienia złamania itp. U osób dorosłych – kości i stawy nie są już w tak dobrej formie, elastyczne jak u dzieci. A wiadomo, że wystarczy poślizgnąć się na chodniku w zimowy dzień i nieszczęście gotowe. U osób starszych natomiast, kondycja mięśni, ich zanikanie, stawy „zmęczone” wieloletnią służbą na rzecz człowieka. I wreszcie kości – pozbawione kompletu wartościowych elementów, narażone z większym ryzykiem na złamania. Co gorsza – im jesteśmy starsi, tym większe ryzyko nieprawidłowego lub bardzo spowolnionego procesu zrastania się kości.

 

„To tylko zwykłe skręcenie”

 

O ile dzieci nie będą bagatelizować bólu w kostce i „kuśtykania”, bo przecież ze skręconą kostką trudno chodzić normalnie, dorośli już zachowują się nieco inaczej. Konkretniej chodzi o to, że mamy do czynienia z tendencją do tłumaczenia sobie wszystkiego na zasadzie – a jakoś to będzie. Jasne, zawsze jest jakoś. Tylko że skręcona kostka może być początkowym etapem znacznie większych problemów. Nie chodzi tylko o kostkę. Źle dobrane obuwie też przyczynia się do powstawania urazów. Szczególnie u dzieci ważne jest by nosiły odpowiednie wkładki ortopedyczne, które pomogą usunąć wady budowy stopy już we wczesnym okresie życia.

 

Konsekwencje lekkomyślności

łydka

Urazy ortopedyczne stanowią naprawdę jedną z największych grup uszkodzeń ciała w Polsce. I teraz powstaje pytanie – na ile opłacalne jest je ignorować i postępować na zasadzie „sam wyleczę się najlepiej”? Jasne, są pewne doraźne sposoby, środki, nawet bez recepty, po które możemy sięgnąć. Jednak tu liczy się coś innego. Rozsądek. Czy z perspektywy osoby dorosłej, zasadne byłoby pozwolić jakiemukolwiek dziecku, by leczyło się samo? Brzmi absurdalnie, prawda? Tylko chodzi o to, że w przypadku osób dorosłych, absurd jest dokładnie taki sam, a nawet większy. Bo to właśnie dorosłe osoby są bardziej świadome zagrożeń, bardziej świadome dostępnych narzędzi i modeli działania. Jeśli chodzi o kwestie samoleczenia, jeżeli ktoś już jest na tyle uparty, w porządku. Tylko naprawdę zdecydowanie lepiej i korzystniej dla zdrowia jest w porę reagować, niż doprowadzać do sytuacji, w której nie będziemy mieli już wyjścia i trzeba będzie wracać do zdrowia drogą operacyjną lub niesamowicie żmudnym procesem rehabilitacji. Dorosłość powinna iść w parze z rozsądkiem i odpowiedzialnością. Nawet przy małych urazach, unikanie lekarzy to zwykle mocno podwyższone ryzyko poważniejszych problemów, które dadzą i tak o sobie znać prędzej czy później.