usg

Przygotowanie do USG jamy brzusznej

Często występujące w jamie brzusznej dolegliwości i choroby mogą być niesamowicie zagrażające dla naszej formy zdrowotnej.

brzuchWewnętrzne narządy cechuje wysoka podatność na działanie zakażeń oraz infekcji, co też przekłada się na późniejsze różne powikłania. Trzeba więc zawczasu reagować i gdy tylko coś jest nie tak, wykonać badanie w postaci USG brzucha. Jednak by takie badanie miało prawidłowy przebieg, muszą być spełnione pewne konkretne warunki. Przygotowanie do badania jest znacznie bardziej złożone niż samo badanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że mamy tu do czynienia z badaniem wysoce komfortowym, więc perspektywa jego wykonania nie powinna nikomu nastręczać żadnych problemu. Należy zawsze pamiętać o tym, by przed samym badaniem możliwie najmocniej się zrelaksować i rozluźnić. Bywa, ze stresujemy się samym podejrzeniem choroby, jednak i tak trzeba zachować zdrowy rozsądek i luz przed badaniem. Jeżeli mięśnie będziemy mocno spinać i naciągać, to niestety będzie to miało negatywny wpływ na sam odczyt oraz rzetelność wyniku badania. A to, w wielu przypadkach może okazać się czynnikiem zagrażającym naszemu zdrowiu, czasem niestety nawet życiu. Aby badanie było rzetelne i miarodajne, trzeba będzie podejść do tematu inaczej. Przejść na lekkostrawną dietę, która będzie się opierała o eliminację takich składników jak alkohol, czerwone mięsa, różnego rodzaju tłuszcze odzwierzęce, jasne pieczywo. No i oczywiście – całkowicie eliminujemy spożywanie słodyczy. Jeśli chodzi o wpływ alkoholu na badanie – może to przekłamać odczyt i dać nam nierzetelny obraz, który z kolei będzie prowadzić do nietrafnej diagnozy. Poza dietą, trzeba też wziąć pod uwagę inną rzecz.

Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie takiego leku, który też pozwoli na wyeliminowanie zbędnego powietrza z jamy brzusznej. Dobrym rozwiązaniem będą na przykład suplementy wspomagające eliminowanie wzdęć, ich na rynku mamy całe mnóstwo. I teraz ważna sprawa – od 6 godziny poprzedzającej badanie trzeba już tylko i wyłącznie pić wodę. Nie ma mowy o przyjmowaniu żadnych pokarmów. Na godzinę przed poddaniem się badaniu, również trzeba wypić wodę. Zabieg ten ma na celu oczyszczenie nerek przed badaniem. Pamiętając o powyższych zaleceniach mamy z dużym prawdopodobieństwem szansę na to, że badanie przebiegnie prawidłowo. Warto mieć na uwadze ten fakt i jeśli chodzi o dbanie o własne zdrowie, generalnie zawsze warto trzymać się zaleceń co do poszczególnych badań. W końcu zdrowie wymaga szczególnych posunięć i nakładów jeśli chodzi o kondycję.