zdrowie

Czym jest zapalenie nerek?

            Zapalenie nerek należy do schorzeń układu nerkowego, w których skład wchodzą trzy typy zaburzeń — zapalenie odmiedniczkowe oraz zapalenie kłębuszkowe. Różnią się one zarówno lokalizacją, jak i oddziaływaniem na wewnętrzną i prawidłową pracę układu nerkowego, moczowego oraz wydalniczego.

Zapalenie śródmiąższowe

            Odmiedniczkowe zapalenie nerek to schorzenie, które swoje działanie ujawnia wewnątrz miąższu nerek i nazywane jest inaczej zapaleniem śródmiąższowym. W czasie procesu rozwoju choroby zarówno drogi moczowe, cewki, jak i pętle nefronów zostają zakażone bakterią E.coli. Taki rodzaj zapalenia nerek najczęściej powstaje w wyniku niezaleczonych stanów zapalnych dolnych dróg moczowych. Do jego najczęstszych objawów należą intensywny i ostry ból w okolicy odcinka lędźwiowego, zwiększenie ilości białych krwinek, zmiany w strukturze moczowej, gorączka lub stany podgorączkowe, septyczne wahania temperatury oraz częste oddawanie moczu z odczuwalnym pieczeniem.

+

Leczenie choroby

            Leczenie odmiedniczkowego zapalenia nerek odbywa się za pomocą przyjmowania leków oraz preparatów przeciwbakteryjnych, których głównym zadaniem jest zahamowanie rozwoju zapalenia tkanek wewnętrznych. W celu uzyskania lepszych efektów, równolegle z terapią farmakologiczną można stosować dodatkowe środki moczopędne umożliwiające łatwiejsze wypłukanie bakterii z pęcherza, moczopędne oraz dezynfekujące mieszanki ziołowe i uskuteczniać ogrzewanie okolic pęcherza moczowego.

            Kłębuszkowe zapalenie nerek jest schorzeniem dotykającym, jak sama nazwa wskazuje, obszarów kłębuszków wewnątrz nerek. Taki rodzaj zapalenia jest swego rodzaju reakcją alergiczną organizmu na obecność w jego wnętrzu obcych kolonii bakterii, które najczęściej gnieżdżą się w jajnikach, pęcherzyku żółciowym, na płaszczyźnie uzębienia lub wewnątrz migdałków. Do najczęstszych objawów kłębuszkowego zapalenia nerek należą obrzęki tułowia, apatia, senność, osłabienie, bóle lędźwiowe, ograniczenie ilości oddawania moczu, bladość, bóle głowy, duszności, wymioty, niezwykle wysokie ciśnienie, zmiany w strukturze moczowej, stany podgorączkowe czy długotrwale występujące gorączki.

lampy

Diagnoza

            Diagnoza kłębuszkowego zapalenia nerek opiera się o przebadanie przez wyspecjalizowanego lekarza zmian, jakie zaszły w moczu oraz dogłębną analizę wyników badań biochemicznej czynności nerek i stężenia antystreptokoków. Leczenie tego rodzaju zapalenia odbywa się poprzez likwidację wewnątrzustrojowych źródeł zakażenia i ognisk kolonii bakterii, ogromny wypoczynek i ograniczenie wysiłku fizycznego oraz stosowanie diety połączonej z farmakologią przepisaną przez lekarza urologa. Aby jednak zapobiec powstaniu choroby warto regularnie badać mocz oraz całkowicie zaleczać wszelkiego rodzaju problemy związane z obrębem układu moczowego.

            Jedną z najczęstszych przyczyn kłębuszkowego zapalenia nerek są nieleczone stany zapalne trwające od kilku miesięcy nawet do kilku lat. Choroba ta bywa trudna do wykrycia, ze względu na łagodne i praktycznie niewidoczne objawy. Właśnie dlatego regularne badania moczu są naprawdę istotne w kwestii profilaktyki.  https://www.apteka-rozana.eu/