zdrowie

Groźny rak pęcherzyka żółciowego

O tej chorobie mówi się niewiele, choć stanowi ona poważne zagrożenie dla ludzkiego życia. Częściej można przeczytać o raku piersi czy białaczce. Tymczasem odmian raka jest naprawdę sporo, a rak pęcherzyka żółciowego należy do jednej z najgorszych odmian.

Przebiegła choroba

pecherzyk-zolciowyRak pęcherzyka żółciowego to choroba nowotworowa, której objawy pojawiają się zazwyczaj zbyt późno. Niestety w większości przypadków symptomy typowe dla tej choroby związane są z rakiem złośliwym, w walce z którym współczesna medycyna (mimo ogromnego postępu w badaniach nad nowotworami) nie ma większych szans. Stąd tak niska przeżywalność osób chorujących na raka pęcherzyka żółciowego. Po prostu rak jest wykrywany u nich za późno, co też przekłada się na tak złe statystyki.

Brak edukacji

Drugim problemem jest fakt, że nawet dość wcześnie pojawiające się symptomy są ignorowane. Tu głównym winowajcą jest niski poziom wiedzy polskiego społeczeństwa na temat tej właśnie odmiany raka. Choć rokowania nie są w przypadku tej choroby najlepsze, zawsze warto spróbować podjąć z nią walkę. Bo gdy pojawią się pierwsze symptomy to rak może być jeszcze w średnim stadium rozwoju co może dać szanse na skorzystanie z większej liczby opcji leczenia.

Leczenie

Wczesne wykrycie problemu oznacza wprawdzie konieczność poddania się skomplikowanej operacji, daje jednak szansę na przeżycie – pisze Dominika Paradowska z Onko-Medu. Dużo tu zależy od stopnia rozwoju raka i momentu wykrycia. Jak wspomnieliśmy, im wcześniej wykryty tym większe szanse na powodzenie.

Objawy raka pęcherzyka żółciowego

Na jakie sygnały każdy z nas powinien zwrócić szczególną uwagę? Objawy związane z rakiem pęcherzyka żółciowego są dość charakterystyczne.

Bóle w nadbrzuszu oraz problemy z trawieniem to pierwsze sygnały, których nie można lekceważyć.

Typowym zjawiskiem w pierwszej fazie tej choroby jest także utrata wagi, a w bardziej zaawansowanej fazie – żółtaczka.

Znowu – profilaktyka na pierwszym miejscu

Wczesne zgłoszenie się do lekarza i wykonanie w porę odpowiednich badań jest jedynym skutecznym sposobem na podjęcie walki z tą chorobą, która zazwyczaj ma charakter raka złośliwego i szybko atakuje sąsiednią wątrobę oraz inne narządy.