zdrowie

Pamiętaj o wizytach u kardiologa

Schorzenia układu krwionośnego i choroby mięśnia sercowego zabijają około 170 tysięcy Polaków każdego roku. Przez to istotne jest odbywanie regularnych wizyt u lekarza kardiologa i robienie echo serca. Jak wygląda badanie u takiego lekarza i na jakie pytania będziemy musieli odpowiedzieć podczas takiego spotkania?

Najczęstsze choroby układu krążenia

Statystycznie najczęstszymi chorobami układu krwionośnego są nadciśnienie, nierówna praca serca, kołatanie serca, trudności z oddychaniem, bóle w klatce i duszności. Pacjenci z takimi objawami powinni udać się do specjalisty kardiologa, z własnej woli lub w wyniku skierowania przez lekarza chorób wewnętrznych, lub innego lekarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o budowie serca, polecamy film:

Pierwsza wizyta

Jak mówi nam dr Rowecki – kardiolog z Krakowa, przede wszystkim lekarz zwraca uwagę na odżywianie się pacjenta i jego stan fizyczny (przykładowo nadwaga), sposób poruszania się pacjenta (przykładowo poruszanie się przy pomocy laski), sposób oddychania (duszności, ciężki oddech, świszczący oddech), odcień skóry twarzy oraz wiek biologiczny pacjenta, często różniący się od wieku wg daty urodzenia.

Wywiad lekarski

Następnym etapem jest przeprowadzenie przez kardiologa tak zwanego wywiadu, wtedy lekarz pyta nas jakie są powody wizyty oraz przedstawienie dolegliwości które dolegają pacjentowi. W czasie wizyty mogą mieć miejsce pytania dotyczące trybu życia, występowania innych chorób, branych leków, hospitalizacji, sposobie odżywiania, chorób w rodzinie oraz używania używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu). Pacjent musi precyzyjnie odpowiedzieć na pytania zadane przez kardiologa oraz przedstawić regularność występowania dolegliwości, czas ich trwania i jak są silne.

Badanie przedmiotowe

Następnym etapem jest badanie przedmiotowe. Lekarz bada ciśnienie krwi u chorego na obu rękach. Dalej, osłuchuje i sprawdza pracę serca oraz jak pracują płuca. Uzyskuje dzięki tym badaniom informacje na temat układu krążenia chorego. Podczas osłuchiwania serca kardiolog patrzy na aspekty typu jak tony bicia serca, akcentację, a także szmery w zastawkach. Badając płuca lekarz bada stan układu oddechowego.

Badanie tętna i zalecenia

Następnie kardiolog bada tętno na tętnicach obwodowych wszystkich kończyn. Brak tętna oraz szmery mogą być skutkiem niedrożności. Takie objawy mogą wskazywać na miażdżycę.
Podczas wizyty sprawdza się także kolor skóry dłoni, uszu, jak również bada się czy są obrzęki na kończynach dolnych, które mogą być skutkiem wystąpienia niewydolności żył.
Po wizycie, jeśli lekarz spostrzeże wymienione wyżej objawy, może skierować pacjenta na dalsze badania. Badania, które robi się w przypadku podejrzenia chorób układu krążenia to przeważnie EKG, echo serca lub badanie wykonywane holterem.