zdrowie

Za mało troszczymy się o nasze wody

Jak wiadomo, tam gdzie jest woda tam jest życie. Dotyczy to zarówno świata roślin jak i świata zwierząt a więc także ludzi. Już od starożytności miasta były zakładane wokół różnego rodzaju zbiorników wodnych, szczególnie wokół rzek i mórz. Dostęp do wody jest ważny nie tylko ze względu na wartości odżywcze jakie spełnia ona dla organizmów żywych ale także ze względu na higienę. W miejscach gdzie brakuje dostępu do świeżej bieżącej wody istnieje większe ryzyko zachorowań na różnego rodzaju choroby. Dlatego przełomowym osiągnięciem było wybudowanie kanalizacji. Jej pierwowzór sięga już starożytnych Rzymian, którzy budowali akwedukty rozprowadzające wodę w różne miejsca. Aby mogły powstawać miasta konieczne jest zapewnienie mieszkańcom dostępu do bieżącej wody. Chociaż wydaje się to oczywiste w dzisiejszych czasach to niestety ale są jeszcze miasta, w których ta zdobycz technologii nie sięga każdego mieszkańca. Głównie w wielkich metropoliach, gdzie istnieją dzielnice biedy są z tym problemy.

Dostęp do wody kosztuje

Chociaż woda jest czynnikiem niezbędnym do życia nie jest dla nas darmowa. Mowa oczywiście o takiej wodzie, która jest zdatna do picia. Niestety, za to że mamy dostęp do czystej, bezpiecznej wody i zabierane są od nas nieczystości to musimy za to płacić. Chociaż wydaje się to niesprawiedliwe, to jednak jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie procesy jakie ktoś musi wykonać aby taka woda była zdatna do spożycia to fakt pobierania za to opłaty jest racjonalny. Dostęp do wody jaką oferuje nam matka Ziemia jest darmowy. Co jednak z tego jeśli woda ta jest tak zanieczyszczona, że prędzej byśmy się nią zatruli aniżeli zaspokoili swoją potrzebę pragnienia. Skąd więc wiadomo, że dana woda jest już tak oczyszczona, że możemy bezpiecznie ją pić?

woda

Badanie jakości czystości wód

Na szczęście są firmy, które zajmują się kontrolą jakości wód w zależności od jej przeznaczenia. Wiadomo, że nad czystością wód, które płyną w naszych kranach czuwa instytucja państwowa jaką jest Sanepid czyli Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w której także można przeprowadzić badania akustyczne. Pełni ona kontrolę nad tym jaka woda opuszcza Instytucje wodociągowe, jednak już na etapie każdego budynku, gdzie każdy ma inną instalację rurociągową niemożliwe jest pełnić bieżącą kontrolę. Instalacje mogą być już stare, nieszczelne i może się czaić w nich niebezpieczeństwo. Kiedy mamy wątpliwości co do jakości wody jaka płynie z naszego kranu możemy zwrócić się o pomoc do firmy, która pobierze próbkę takiej wody i na jej podstawie oceni stan wody. W specjalnych laboratoriach przeprowadzane są testy jakości wód, które wykazują wszelkie szkodliwe substancje, które mogą w niej wystąpić. Wiadomo, że woda jest niezbędna do życia, a więc aby się o to życie troszczyć trzeba się również zająć wodą, którą się spożywa. Niestety zasobów czystych wód jest coraz mniej, dlatego powstaje coraz więcej oczyszczalni, dzięki którym coraz więcej z nich może być ponownie wykorzystana do różnych celów. Jednak świadomość społeczeństwa jest najważniejsza jeśli chodzi o czystość wód. Im bardziej będzie się ono troszczyć o jej zasoby tym na dłużej nam starczy.