Życie

Życie w mieście – jakie korzyści i zagrożenia na nas czekają?

Życie w mieście wiąże się na pewno z większymi szansami. Dotyczy to wielu aspektów naszego życia. Dostęp do szkolnictwa, lepszy wybór pośród ofert pracy dostępnych na lokalnym rynku, wysoko rozwinięta kultura i rozrywka przemawiają na korzyść zamieszkania w mieście.

kurz

Jednakże są miasta większe i mniejsze, i każde z nich będzie inne i będzie oferowało inne możliwości. W mniejszych aglomeracjach dostęp do opisanych wyżej instytucji będzie ograniczony, jednakże życie będzie tańsze. Duże miasta będą charakteryzować się swobodą wyboru spośród dostępnych usług, ale będzie się to wiązało z innymi kosztami dotyczącymi dużych aglomeracji.

Małe miasta mały kłopot, duże miasta duży kłopot

W dużych miastach musimy liczyć się z tym, że dojazd do pracy nie będzie zajmował nam kilka minut, jak to ma miejsce w mniejszych miejscowościach. Codzienne korki są zmorą każdego większego miasta. Niestety nadal jesteśmy wygodnym społeczeństwem, które nad ekonomikę stawia sobie wyżej wygodę podróżowania. Zamiast więc korzystać z komunikacji zbiorowej, większość ludzi woli w pojedynkę dotrzeć do pracy. Niesie to za sobą niestety konsekwencje w postaci zanieczyszczenia środowiska. Coraz więcej mówi się o smogu, który tak zanieczyszcza powietrze, którym żyje tyle mieszczan. Firmy takie jak np. Lemitor, zajmujące się kontrolowaniem jakości powietrza, publikują kolejne dane na temat jakości powietrza, którym oddychamy. Informacje te są zatrważające. Tak samo jak dane na temat liczby zgonów spowodowanych rakiem płuc, który może być skutkiem smogu. Dodatkowym skutkiem korków jest stres. Chociaż niewiele się o tym mówi, także jest to efekt długotrwałego przebywania w samochodzie w drodze do pracy lub z powrotem. Kiedy kolejny raz stajemy w tym samym miejscu, ze świadomością, że nikt nic z tym robi, nerwy mogą nas ponieść. Takiego stanu rzeczy można uniknąć w mniejszych miastach. Mieszkańcy nie zdają sobie w nich sprawy z tego co to jest korek, a w zdenerwowanie wprawia ich stanie w kolejce dziesięciu samochodów.

Rynek pracy

together

Przewagę nad mniejszymi miastami duże miejscowości mają w kwestii zatrudnienia. Dużo większe szanse na zatrudnienie mamy w dużych miastach, gdzie funkcjonuje wiele firm. Coraz więcej przedsiębiorstw zagranicznych otwiera swoje oddziały w dużych miastach tworząc miejsca zatrudnienia dla tysięcy ludzi. Dotyczy to specjalistycznych stanowisk, wymagających wiedzy w konkretnych dziedzinach. Niestety, ale pod tym względem mniejsze miejscowości nie są atrakcyjne. Korzystają na tym firmy produkcyjne, które otwierając swoje siedziby zyskuja dostęp do taniej siły roboczej, bowiem mało wykwalifikowani pracownicy mniejszych miejscowości, są w stanie sprzedać swoją pracę za znacznie niższe pieniądze niż w dużych miastach. Wynika to głownie z dostępu do szkolnictwa wyższego, które jest znacznie większe w dużych miejscowościach. Chodzi szczególnie o renomowane uczelnie, których ukończenie cechuje się większą szansą na możliwość rozwoju w ukończonym kierunku. I choć nie zawsze wykształcenie pokrywa się z wykonywanym zawodem, poziom wykształcenia w większych miastach ma znaczenie.